DİPU Kentsel Dönüşüm 500x250 PngKentsel dönüşüm sürecinde işlemlerin başlaması için 2/3 çoğunluk yeterlidir. Ancak 2/3 çoğunluk şartı ile yapılabilecek işlemler ancak müteahhit firmanın seçilmesi ve sözleşmenin imzalanmasını kapsar. Yıkım ruhsatının alınması, imar durumu v.b. evrakların alınması, yapı ruhsatının alınması ve inşaatın başlaması için tam vekalet ve birlik gerekmektedir. İşte bu durumda da 6306 Sayı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüşümü Hakkında Kanun veya bilinen adıyla Kentsel Dönüşüm Kanunu ile birlikte Kamulaştırma, Satınalma veya Hızlı Kamulaştırma kavramları hayatımıza girmiştir. Öncelikler bu kavramları açıklayalım:

Kamulaştırma; Bir apartman veya meskende 2/3 çoğunluğu sağlayan tarafın yapının yenilenmesi için engel olanarak görülen ve işlemlere devam edilmesine izin vermeyen 1/3 hisse ve daha az hisseli malik için yapılan bir dizi işlem sonucunda tapuların çoğunluk tarafına bedeli karşılığında devredilmesidir.

Hızlı Kamulaştırma:  Kamunun yararı gözetilerek 6306 sayılı kanun kapsamında ilk tebliğat yapıldıktan sonra Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve/veya İlgili Belediye ve/veya İnşaat firması tarafından gerçekleştirilen kamulaştırma sürecidir.

Hızlı kamulaştırma durumu en güncel hali ile Fikirtepe’de gündeme gelmiştir. Fikir tepede bir ada üzerine tek kalan ve hiç bir durumda Müteahhit firma ile anlaşmayan parsel sahibine ilgili Belediye ve Bakanlık tarafından tebligat ile “15 gün içinde anlaşması aksi taktirde hızlı kamulaştırma yapılacağı” konusunda tebligat gitmesinden 1 hafta sonra Müteahhit firma ile anlaşarak sorun çözülmüştür.

Kamulaştırma Süreci Nasıl İşler;

Kamulaştırma Süreci 01.08.2015 tarihinde yapılan değişiklikler ile 4 Başlığa ayrılmış ve işlemlerin hızlanması sağlanmaya çalışılmaktadır. Başlıkları tek tek incelersek;

1 ) DEĞERLEME RAPORU

  • SPK lisanslı Gayrimenkul Değerleme şirketine tespit ettirilir.SPK Gayrimenkul Değerleme Hizmeti Firmamızca verilmektedir.

2) TOPLANTI ÇAĞRISI

  • Kentsel Dönüşüm raporu yazılmış ilgili kurum tarafından onaylanmış yapının maliklerine tapu kanalıyla durumu bildiren tebligat ulaştırılır.
  • Toplantı çağrısının tüm maliklere yapılması zorunludur.

3) TOPLANTI KARAR TUTANAĞI

  • Toplantıda alınan kararlar alınmalıdır.

4) TOPLANTI SONRASI İHTARNAME

İhtarnamenin noter kanalıyla yapılması ve 7201 sayılı Tebligat Kanununa göre tebliği zorunludur.

Kentsel Dönüşüm konusunda uzman kadromuz ve kamulaştırma süreci hakkında bilgili avukat danışmanlarımızla hizmetinizdeyiz.

Kamulaştırma/Satın Alma İşlemleri Danışmanlığı Talebi

Sayfamızdaki tüm içerik, yazı ve görseller firmamızca hazırlanmıştır. Firma izni olmadan içerik, yazı ve görsellerin bir kısmının veya tamamının kopyalanması ilgili yasalar ve telif hakları kanunlarınca suçtur. Firmamızca yapılan periyodik incelemelerde bu fiili işleyen firmalar ve müşterileri hakkında yasal işlem yapılacaktır.

Oluşturulma Tarihi: 06/07/2012

Güncelleme Tarihi: 23/02/2016