kentsel_donusum_kredisiKentsel dönüşüm kredisi, kentsel dönüşüm sürecine başlamış, DİPU Kentsel Dönüşüm v.b. lisanlı firmalardan Deprem Risk Raporu alarak kentsel dönüşüm kanunu kapsamında RİSKLİ YAPI olduğu tescillenmiş olan yapıların hak sahipleri ve riskli yapıda oturan kiracılara Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından belirlen faiz desteği ile verilen bir hizmettir.

Kentsel dönüşüm kredileri faiz oranı hesaplaması, anlaşalı bankaların hak sahiplerine sundukları kredi faiz oranları ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yıllık bazda kredi faizinin %3-4 kısmı karşılanmaktadır (05.03.2015 tarihindeki durumdur)

Kentsel dönüşüm kredisi ne kadar ödeme yapılacağı en çok merak edilen konulardandır. Her bir mevcutta var olan Riskli Yapıdaki daire için 125.000 TL kadar bir kredi imkanı bulunmaktadır. Bir kişide kentsel dönüşüm kanunu kapsamında en fazla 575.000 TL ödeme alabilir.

Kentsel dönüşüm kredileri 10 yıla kadar uzayan sabit veya isteğe bağlı 1 veya 2 yıl anapara ödemesiz ödeme planı ile sunulmaktadır. Ödeme tabloları seçilen ödeme planına göre aylık ödemelerde, toplam ödemede farklılıklar gösterebilmektedir.

Kentsel Dönüşüm kredisi şartları ile normal konut kredisi kullanılırken istenilen belgeler benzerdir. Normal konut kredisinden farklı olarak yapının kentsel dönüşüm kapsamına girdiğine daire değerlendirme formu adı verilen belge ve kentsel dönüşüm kanununda faiz desteğinden yararlanması için kentsel dönüşüm müdürlüğünün onayı alınmaktadır.

Kentsel Dönüşüm Kredisi Nasıl Alınır :

Kentsel dönüşüm kredisi alınabilmesi için aşağıdaki adımları izlemeniz yeterlidir.

1) Kentsel dönüşüm yasası kapsamında lisanslandırılmış firmamız DİPU Kentsel Dönüşüm v.b. başvuru yapılır.

2) Yapınızın mevcut durumu kentsel dönüşüm uygulama yönetmeliği tarafından belirtilen biçimde incelenir ve deprem risk raporu hazırlanır.

3) İlgili idare (İstanbulda ilçe belediyeleri) tarafından rapor incelenerek onaylanır ve ARAAD sistemi üzerinden kentsel dönüşüm müdürlüğüne bildirilir.

4) Rapor içinde bulunan DİPU Kentsel Dönüşüm ve idare ilgili memurunun imzaladığı Değerlendirme Formunun aslı gibidir kaşeli örneği idareden istenir.

5) Anlaşmalı kentsel dönüşüm kredisi veren bankalardan isteğiniz banka ile görüşülerek bankanın kentsel dönüşüm kredisi güncel faizi öğrenilir. Bu noktadan sonra istenilecek tüm evraklar bankadan bankaya farklılık gösterebilmektedir. Genel olarak aşağıdaki belgeler istenmektedir.

– Değerlendirme Formu

– Gelir Beyanı

– Yeni yapılarak olan yapının kat ittifakı tapusu

– Garantörlük ile kredi kullanacak hak sahiplerinin garantör firma evrakları.

– Kiracılar için yapıda oturduğunu belgeleyen evraklar.

Kentsel Dönüşüm Kredisi Hesaplama:

Kentsel dönüşüm kanunu kapsamında kredi veren anlaşmalı bir çok bankalar en uygun kredinin kendileri tarafından verildiğini, düşük faiz oranları v.b. ifadeler kullanarak hak sahiplerinin kredilerini kendi bankalarından kullanmaları yönünde yönlendirmektedir. Aşağıda örnek ödeme planları incelendiğinde faiz oranının ödemelerde çok büyük bir değişim oluşturmadığı aslında en önemli konunun vade adı verilen süresinin doğru karar verilmesiyle alakalı olduğu görülmektedir. Verilen tablolar anlaşmalı olduğumuz bankanın bize sunduğu program sayesinde hesaplanmış olup bankadan bakaya farklılık gösterebilmektedir.

Kentsel dönüşüm kredisi hesaplama işlemleri yapılırken her bankanın konut kredisi, araba kredisi, ihtiyaç kredisi gibi kentsel dönüşüm kredisi içinde özel faiz oranları vardır. Bankaların sunduğu faiz oranlarına ek olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından kentsel dönüşüm kanunu kapsamında sağlanan yıllık bazda %3-4 aylık bazda ise %0.33 denk gelen eden faiz indirimden yararlanılır.

Misalen: Kentsel Dönüşüm Kredisi Hesaplaması

X Bankası ele alalım.

Kentsel dönüşüm kredisi faiz oranı aylık bazda %1 olduğunu kabul edelim.

Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü tarafından yapılan faiz indirimi %0.33 olduğuna göre

Hak sahibine yansıyacak kredi faiz oranı 1- 0.33 = 0.67 mertebesindedir.

Not: Kentsel dönüşüm kredi faiz oranları devlet desteğiyle birlikte %0.62 ile %0.75 oranında anlaşmalı bankalara göre değişmektedir.

60 Ay Vadeli %0.65 Kredi Faiz Oranlı Ödeme Planı Örneği
  Ana Para Faizi İlk Taksit Son Taksit Toplam Ödeme Devlet İadesi
Sabit Ödemeli 0 1.882 TL 2.212 TL 123.928 TL 11.025 TL
1 Yıl Ana Para Ödemesiz 650 TL 2.292 TL 2.613 TL 124.937 TL 12.660 TL
2 Yıl Ana Para Ödemesiz 650 TL 2.980 TL 3.299 TL 124.937 TL 14.372 TL
60 Ay Vadeli %0.70 Kredi Faiz Oranlı Ödeme Planı Örneği
  Ana Para Faizi İlk Taksit Son Taksit Toplam Ödeme Devlet İadesi
Sabit Ödemeli 0 TL 1.913 TL 2.243 TL 125.731 TL 11.073 TL
1 Yıl Ana Para Ödemesiz 700 TL 2.321 TL 2.642 TL 126.921 TL 12.691 TL
2 Yıl Ana Para Ödemesiz 700 TL 3.009 TL 3.328 TL 130.522 TL 14.389 TL

İŞBANKASI ŞİRİNEVLER ŞUBESİ

Telefon 0 212 551 39 75
Fax 0 212 551 52 34
Şehir İstanbul
İlçe Bahçelievler
Adres ŞİRİNEVLER MAHALLESİ MAREŞAL FEVZİ ÇAKMAK CADDESİ NO:14 BAHÇELİEVLER

Kentsel Dönüşüm Kredisi Veren Bankalar

Türkiye İş Bankası

Türkiye Finans Bank

DenizBank

Akbank

Halkbank

VakıfBank

YapıKredi

Bank Asya

Garanti Bankası

Şekerbank

AlBaraka

Kuveyt Türk

Ziraat Bankası

FinansBank

ING Bank

A Bank

TEB

FAİZ DESTEĞİ ESASLARI

Bakanlık kendisine başvuran bankalarla protokol imzalar.
Banka, kredi başvurularını protokol hükümleri ve bankanın kredilendirme usul, esas ve mevzuatı çerçevesinde değerlendirir.
Banka kredi vermeyi uygun gördüğü hak sahiplerinin listesini Bakanlığa bildirir. Bakanlıkça başvuru 6306 sayılı Kanun kapsamında değerlendirilir.
Faiz desteğinden yararlandırılacaklar Bankaya bildirilir.
Faiz desteği sağlanacak krediler için bankalar tarafından talep edilecek ücret, sigorta ve benzeri giderler hak sahipleri tarafından ödenir.

FAİZ DESTEĞİ GERİ ÖDEMESİ

Bankalar tarafından sağlanacak kredilere verilecek faiz desteği ödemeleri, bankanın kullandırılan kredilere ilişkin taksit vadesi sonuna kadar hesaplanan ve her ay kendi kayıtlarına göre kesinleşmiş aylık faiz desteği tutarlarını Bakanlığa bildirmesini takiben Bakanlıkça hesaptan gerçekleştirilir.
Hak sahipleri tarafından geri ödemesi gerçekleştirilmeyen krediler için faiz desteği ödemeleri durdurulur.
Hak sahiplerinin bankalar ile yapılacak olan protokoller kapsamında kullanacakları kredinin anapara riski ile faiz desteği dışında kalan faiz ödemelerinden doğan risk tamamen bankaya aittir.

Sayfamızdaki tüm içerik, yazı ve görseller firmamızca hazırlanmıştır. Firma izni olmadan içerik, yazı ve görsellerin bir kısmının veya tamamının kopyalanması ilgili yasalar ve telif hakları kanunlarınca suçtur. Firmamızca yapılan periyodik incelemelerde bu fiili işleyen firmalar ve müşterileri hakkında yasal işlem yapılacaktır.

Oluşturulma Tarihi: 06/07/2012

Güncelleme Tarihi: 23/02/2016